Szkoła barista

Jak uniknąć problemu zatkanego ekspresu do kawy?

Jak uniknąć problemu zatkanego ekspresu do kawy?

Przyczyny i zapobieganie najczęstszym usterkom ekspresów do kawy. To problem, z którym naprawdę nie chcesz mieć do czynienia w kawiarni. A jednak tak łatwo go uniknąć i zaoszczędzić od tysięcy do setek tysięcy koron.


Rozkwit lub preinfuzja: jak kawa "rozkwita" podczas przygotowywania

Rozkwit lub preinfuzja: jak kawa "rozkwita" podczas przygotowywania

Kawa pełna wspaniałego, zbalansowanego smaku i aromatu. Uwielbiamy ją. Aby smak i aromat były jak najsilniejsze i abyśmy naprawdę cieszyli się czasem spędzonym z kawą, ważne jest, aby była ona świeża. Im świeższa jest kawa, tym więcej ma do zaoferowania i tym większą przyjemność czerpiemy z jej picia. Jednocześnie, dzięki reakcjom zachodzącym podczas palenia, kawa zawiera CO2. To właśnie w świeżo palonej kawie znajduje się go najwięcej. Dlatego też musimy wziąć pod uwagę tę właściwość świeżej kawy podczas jej przygotowywania.

W świeżej kawie znajdziemy wiele aromatów, smaków, przeciwutleniaczy, a także CO2. Jest on wytwarzany podczaspalenia kawy istopniowo się z niej ulatnia. To właśnie dlatego worek świeżo palonej kawy jest napompowany. Dzieje się tak z powodu uwalnianego dwutlenku węgla. Ta cecha związana ze świeżą kawą musi być również uwzględniona podczas przygotowywania samej kawy. Podczas nalewania kawy uwalnianie CO2 jest również natychmiast widoczne. Zmielona kawa zaczyna nabierać objętości w kontakcie z wodą, a na jej powierzchni tworzą się większe lub mniejsze bąbelki. To rozszerzanie się kawy nazywane jest"kwitnieniem" lub kwitnieniem kawy. Przyjrzyjmy się teraz, dlaczego ważne jest, aby pozwolić kawie rozkwitnąć podczas parzenia kawy.


Od plantacji do naszej filiżanki, czyli transport kawy

Od plantacji do naszej filiżanki, czyli transport kawy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, parząc lub pijąc kawę, jak długo trwała droga od plantacji kawy do Twojej filiżanki? I jakim cudem wciąż jest tak pyszna i aromatyczna?

Ziarna kawy odbywają długą i krętą podróż z wysokogórskich plantacji. Przechodzą przez ręce zbieraczy, do jutowych worków i pojemników, przez oceany i kontynenty, do palarni i kawiarni, aż trafiają na Twój stół. Odkryjmy razem tę niezwykłą kawową podróż.


Jak właściwa technika parzenia kawy zmniejsza straty mleka?

Jak właściwa technika parzenia kawy zmniejsza straty mleka?

Sam dobrze o tym wiesz. Czasami wszystko idzie dobrze, a czasami wszystko wymyka się spod kontroli. Kiedy barista nie ma swojego dnia, to właśnie wtedy dzieją się rzeczy w barze. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Dosłownie. Zwłaszcza w pośpiechu barista może łatwo przewrócić mleko. Niezależnie od tego, czy jest w dzbanku, czy w całym kartonie. Oprócz bałaganu, jest to strata finansowa dla kawiarni.


Rozpoznawanie smaków kawy podczas cuppingu w domu

Rozpoznawanie smaków kawy podczas cuppingu w domu

Nie obiecuję, że każdy stanie się certyfikowanym Q Graderem, ale jeśli będziesz ćwiczyć, twoje umiejętności degustacyjne z pewnością się poprawią. Pierwszą radą jest rozpoczęcie od zdobycia doświadczenia z różnymi kawami.

Jak działa ekspres do kawy z dźwignią?

Jak działa ekspres do kawy z dźwignią?

Kiedy wiesz, jak coś działa, możesz to odpowiednio wykorzystać. Ale można również dokonywać właściwych wyborów lub bezproblemowo zarządzać niezbędną konserwacją. Przedstawię Ci najważniejsze elementy i pokażę, jak wygląda ekspres do kawy w środku.

Następny