French press, Moka pot, Części zamienne, Przygotowanie kawy, Akcesoria, Akcesoria do ekspresów do kawy

Bialetti to legendarny producent garnków moka z Włoch. Moka pot jest odpowiedni dla osób, które uwielbiają espresso, ale nie chcą kupować drogiego ekspresu do kawy do swojego domu.

Symbol włoskiego picia kawy - moka pot. Za jego stworzeniem stoi włoski inżynier Alfonso Bialetti. Moka pot jest popularny ze względu na łatwość przygotowania i uzyskany smak kawy, który przypomina espresso. Procedurę jak przygotować kawę w moka pot znajdziesz na naszym blogu.

Historia marki sięga 1933 roku, kiedy to włoski inżynier Alfonso Bialetti wprowadził do świata kawy ten rewolucyjny wynalazek. Z tego powodu garnek mokka bywa też nazywany bialetką. W latach 50-tych bialetta stała się popularna w całych Włoszech i pojawiła się we wszystkich gospodarstwach domowych. Ale Włochy nie zachowały tego cudu dla siebie. Czajniczek mokka znalazł popularność w całej Europie, a także trafił np. do Ameryki Łacińskiej. Stał się on ikonicznym symbolem, który do dziś przywołuje sztukę tamtych czasów.

Czajniczek mokka składa się przede wszystkim z trzech części. W dolnej części znajduje się woda, która jest stopniowo podgrzewana i rozprężana. Zwiększa to ciśnienie w pojemniku, co pomaga wypychać wodę do góry przez środkową część. W środkowej części znajduje się sitko ze zmieloną kawą, przez które przechodzi woda, a u góry tryska gotowa już kawa. Garnek moka działa na podobnej zasadzie jak garnek próżniowy.

Od narodzin moka pot minęło już prawie 90 lat, dlatego na rynku możemy znaleźć duży wybór moka pot. Oczywiście istnieją garnki moka innych marek niż Bialetti, ale z Bialetti zawsze masz gwarancję jakości i staranności wykonania. 

Czajniki Moka występują w różnych kolorach, kształtach i materiałach. Jeśli decydujesz się pomiędzy aluminiowym imbrykiem a opcją ze stali nierdzewnej, polecamy ten ze stali nierdzewnej. Marka Bialetti nie zapomniała również o płytach indukcyjnych, więc to od Ciebie zależy, który moka pot wybierzesz i który będzie Ci odpowiadał. Dla miłośników głębokiego L z mlekiem są tzw. mukka express. Ta bardziej wyrafinowana wersja pozwoli Ci przygotować mokka cappuccino prosto do naczynia moka.